هشدار به ویلموتس/ کنایه به ایران!

به گزارش افکارنیوز،

روزنامه هت‌لاتسه نیوز به مناسبت حضور «ویلموتس» در کشورمان و پذیرش پست سرمربیگری تیم ملی کشورمان گزارشی منتشرکرد که در آن به چند نکته قابل تامل اشاره داشته است.

از جمله این که نیمکت مربیگری فوتبال در ایران در گذشته، به طور کلی متزلزل بوده است.

*نکته نخست: تزلزل مربیگری در ایران

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در این گزارش ذکر شده، بحث مربیان زیاد در یک مقطع زمانی ۲۵ ساله اشاره می‌کند که مربیان بیشماری سکان هدایت تیم ملی را برعهده گرفتند.

این نشریه نوشت:ضریب اطمینان کاری مربیگری در ایران عمدتا کم است. کی‌روش شاید یک مورد استثنایی بود که ۸ سال کارکرد. اما از سال ۱۹۹۴ تاکنون ۱۸ مربی مسئولیت تیم ایران را پذیرفتند. از تومیسلاو ایویچ که در سال ۱۹۹۸ به مدت ۶ ماه فعالیت کرد، تا مربیان برزیلی و حوزه بالکان مثل بلاژویچ و ایوانکوویچ. حتی فوتبالیست محبوبی مثل علی دایی که زننده بیشترین تعداد گل ملی در تمام ادوار با ۱۰۹ گل است، پست سرمربیگری تیم ملی ایران را در اختیارداشت.

گزارشگر این نشریه با توضیحاتی، به ویلموتس هشدار داده که مراقب کسب نتایج احتمالی باشد تا به سرنوشت مربیان بیشمار اسبق تیم کشورمان گرفتار نشود.

زیرا عمر مربیگری اینجا کوتاه است.

*نکته دوم:شروع کاری سریع

نکته دیگری که در این گزارش اشاره شد، شروع به کار فوری مربی ۵۰ ساله بلژیکی است.

این نکته که بازی‌های ملی دوستانه در پیش است و تیم ملی با هدایت او، باید به اولین تجربه‌ها بعد از مسابقات جام ملت‌های آسیا برسد.

هت‌لاتسه نوشت: ویلموتس می‌تواند به سرعت در ژوئن شروع به کارکند. چرا که ۲ بازی ملی در نظرگرفته شده است.

این نشریه افزود:براساس برنامه در تاریخ ۶ ژوئن (۱۶ خرداد ۹۸) ایران پذیرای تیم ملی سوریه در تهران می‌شود. سپس ۵ روز بعد با کره جنوبی در سئول دیدار می‌کند. این دو مسابقه جزو پیکار‌های آزمایشی و تدارکاتی در مسیر آماده‌سازی برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هستند که البته از پاییز آغاز می‌شوند.

*نکته سوم:دستمزد ویلموتس

شرایط مالی قرارداد سرمربی جدید تیم کشورمان، سومین موضوعی است که در این گزارش مورد تحلیل قرارگرفت.

این که میزان دستمزد مربی پیشین ساحل عاج و بلژیک در تهران چقدر خواهد بود.

از این رو روزنامه بلژیکی نوشت:

در تهران قراردادی برای ویلموتس تنظیم شده که می‌تواند سالیانه ۱.۲ میلیون یورو حقوق را برای ویلموتس به ارمغان آورد. البته او مجاز است که ۲ دستیار شخصی را به همراه آورد و به فدراسیون ایران معرفی کند. از طرفی جواد نکونام را در کنارش خواهد داشت.

*نکته چهارم: لژیونر‌های نام‌آشنای ایرانی

در ادامه این گزارش همچنین بحث بازیکنانی که می‌توانند در آینده در تیم ویلموتس حرف‌های برای گفتن داشته باشند، مطرح شده است.

طبیعی است که نفراتی که در اروپا به خصوص در بلژیک توپ می‌زنند و به عنوان لژیونر فعالیت می‌کنند، مورد توجه «سکاندار جدید تیم ملی» باشند.

هت‌لاتسه در این زمینه نیز چنین نوشته است:تیم ایران در آخرین دوره جام جهانی در مرحله گروهی حذف شد. در این تیم «بازیکنان ستاره» مهاجمینی مثل علیرضا جهانبخش (برایتون انگلیس)، سردار آزمون (زنیت روسیه)، کاوه رضایی (کلوب بروخه بلژیک)، و علی قلی‌زاده (شالروا بلژیک) در اختیار ویلموتس هستند.

*پنجمین نکته:حضور لیکنز

گزارشگر این نشریه در بخشی از مقاله مبسوطش، از حضور «ژرژ لیکنز» سرمربی بلژیکی تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز به عنوان یکی از مواردی که به ویلموتس انگیزه کار در ایران داده، یاد می‌کند.

این نشریه با چاپ تصویری از لیکنز عنوان می‌کند که مربی پرسابقه بلژیکی در ایران مربی تیم درجه یکی همچون تراکتورسازی است و همین امر احتمالا می‌تواند حضور ویلموتس در تیم ملی را سرعت ببخشد.