تذکری جدی از پیامبر (ص) برای آغاز ماه رمضان

به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی استاد حوزه و از کارشناسان برجسته صدا و سیما  با اشاره به آغاز ماه مبارک رمضان و فضائل بسیار این ماه گفت: به حسب ظاهر زمان‌ها و مکان‌ها با هم مساوی هستند، چراکه تمام زمین‌ها و زمان‌ها از آنِ خداست، اما همانطور که ما در زندگی ما انسان‌ها، زمان‌ها و مکان‌هایی برایمان از اهمیت بیشتری برخوردار است، خداوند هم زمان‌ها و مکان‌هایی را ویژه‌تر قرار داده است.

وی افزود: درباره زمان‌ها این موضوع وجود دارد که اگر در آن بازه زمانی اتفاق خاصی رخ بدهد می‌تواند آن اتفاق باعث برکت و فضیلت آن زمان و از سوی دیگر می‌تواند موجب نحسی شود، به عنوان مثال، روز بعثت یا تولد نبی مکرم اسلام (ص) یکی از برترین روز‌های نزد خداوند است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی اضافه کرد: ماه مبارک رمضان نیز از آن جهت که کتب آسمانی در آن زمان نازل شده از اهمیت بالایی برخوردار است، از سوی دیگر، قرار گرفتن شب قدر که شب تقدیر مقدرات تمام موجودات است و همچنین تشریع یک عبادت در ماه رمضان به نام روزه، بر اهمیت و جایگاه این ماه افزوده است. این‌ها باعث شده تا این ماه شهر الله نام بگیرد.

این استاد حوزه گفت: در گنجینه روایی ما فضائل بی‌شماری برای این ماه ذکر شده است، به عنوان مثال، رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرماید: «لَوْ یَعْلَمُ الْعَبْدُ مَا فِی رَمَضَانَ لَوَدَّ أَنْ یَکُونَ رَمَضَانُ السَّنَة؛ اگر بنده خدا مى‌دانست در ماه رمضان چیست دوست مى‌داشت تمام سال، رمضان باشد». پیامبر اکرم (ص) در بیانی فرمود: این ماه رمضان است که به سوی شما روی آورده، ماهی که ابتدایش رحمت، میانه‌اش مغفرت و پایانش رهایی از آتش جهنم است.

به گفته وی، در روایت داریم کسی در مکه بخوابد برایش عبادت حساب می‌شود، درباره ماه رمضان هم داریم که «أنفاسکم فیه تسبیح و نومکم فیه عبادة» نفس و خواب شما در ماه مبارک رمضان عبادت است. از این حدیث اینطور برداشت می‌شود که وقتی خواب و نفس کشیدن در این ماه تسبیح و عبادت محسوب می‌شود، تلاوت قرآن و نماز و … اجری مضاعف خواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی اظهار کرد: ما باید ابتدا جایگاه این ماه را دقیق مورد مطالعه قرار دهیم و حرمت آن را حفظ کنیم، در روایت داریم که پیامبر اکرم (ص) فرمود: نگویید رمضان آمد بلکه بگویید ماه رمضان فرا رسید، رمضان نامی از اسامی خداوند متعال است «لا تَقُولُوا رَمَضانَ فإنَّ رَمَضانَ إسمٌ من أسماءِ اللهِ تعالی، ولکن قُولُوا شَهرُ رَمَضانَ؛ نگویید رمضان؛ چون رمضان یکی از نام‌های خدای متعال است، بلکه بگویید ماه رمضان» (میزان الحکمه، ح ۷۴۴۲)، لذا باید از لحظه به لحظه ماه مبارک رمضان بیشترین بهره را برد به خصوص شب قدر، شبی که در قرآن از آن هم با عنوان شب قدر یاد شده و هم شب مبارک «إِنّا أَنْزَلْناهُ فی لَیْلَةٍ مُبارَکَةٍ».

این استاد حوزه افزود: در شب قدر باید با ولیّ خدا ارتباط برقرار کرد، کسی که ملائک بر او نازل می‌شوند، اتفاقاً یکی از اعمال ویژه‌ای که در شب قدر بسیار مورد تأکید قرار گرفته، دعای سلامتی امام زمان (عج) و زیارت امام حسین (ع) است. ما باید از فرصت ماه مبارک رمضان و شب قدر به عنوان زمینه‌ای برای تعالی و رشد نهایت بهره را ببریم.