پایان بی‌نتیجه سومین نشست شورای نظامی سودان با معارضان

به گزارش افکارنیوز،

«شمس‌الدین کباشی» سخنگوی شورای نظامی انتقالی سودان، از جلسه بی‌نتیجه با معارضان خبر داد.

کباشی گفت که در سومین نشست این شورا با ائتلاف «قوی الحریة و التغییر» (گروه‌های خواهان آزادی و تغییر)، این گروه دیدگاه متفاوتی در مقایسه با قبل ارائه کرد که نیاز به بررسی دارد.

شورای نظامی انتقالی سودان پنجشنبه ۲۲ فروردین به دنبال بیانیه ارتش این کشور که رئیس جمهور را از قدرت کنار زد تشکیل شد و قدرت را دست گرفت. این شورا که از حمایت عربستان سعودی، امارات و مصر برخوردار است، تحت فشار اتحادیه آفریقاست تا قدرت را به غیرنظامیان تحویل دهد.

کباشی با این حال، این دیدار را مثبت خواند و گفت که احزاب و انجمن‌های دینی مختلف دیدگاه‌ خود درباره دوره انتقالی را مطرح کرده‌اند که برخی از آنها با دیدگاه شورای نظامی انتقالی همخوانی دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع آگاه گزارش داد که قرار بود در نشست دیروز دو طرف درباره تشکیل شورای حاکمیتی پیشنهادی گفت‌وگو کنند اما فرماندهان ارتش که اکنون رهبری شورای نظامی را بر عهده دارند بر روی مأموریت این شورا و اختیارات آن در آینده تمرکز کردند.

قرار است نشست دیگری برای بررسی دیدگاه‌های دو طرف برگزار شود.

تلاش شورای نظامی برای پراکنده کردن تحصن معترضان

انجمن مستقل مشاغل سودان درباره تلاش شورای نظامی برای پراکنده کردن تحصن‌کنندگان در مقابل مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح در خارطوم هشدار داد.

این انجمن در صفحه توئیتر خود آورده است: «شورای نظامی نسخه جدید رژیم سابق است که سعی دارد تحصن معترضان مقابل فرماندهی کل نیروهای مسلح را برچیند».

انجمن مذکور از همه معترضان و مردم سودان خواست تا در محله‌های خارطوم و مناطق مجاور آن تجمع کرده و آماده حرکت به سمت محل تحصن معترضان باشند.

طبق گزارش شبکه الجزیره، شورای نظامی سودان نیز در بیانیه‌ای درباره هر گونه اقدامات معترضان مبنی بر مسدود کردن جاده‌ها، راه‌ها و مسیرها و تأسیسات حیاتی و نیز استفاده از شیوه‌های اعمال فشار به جای اقدامات قانونی هشدار داد و تأکید کرد که هرگز در برخورد با این افراد مسامحه نخواهند کرد.

سخنگوی ائتلاف «قوی الحریة و التغییر» نیز بر استمرار تحصن معترضان تا تحقق تمامی اهداف آنها تأکید کرد.

از سوی دیگر اتحادیه آفریقا «محمد الحسن ولد لبات» مشاور سیاسی رئیس کمیساریای عالی اتحادیه آفریقا را به عنوان فرستاده این اتحادیه در سودان منصوب کرد و وی بزودی مأموریت خود را آغاز می‌کند.